A „derékbecsípődésnek” van egy általános lefolyása. Kezdetben még a mozgás is nehéz, de fokozatosan csökken a fájdalom és könnyebbé válik a mozgás.
A sérülés utáni helyreállítási folyamathoz hasonló az, amikor elvágjuk az ujjunkat és elkezd gyógyulni. A szervezetünk elkezdi a vérzés megállítását, a gyulladás kezelését, és a seb hegesedését, hogy végül meggyógyuljon. Az emberi test a túlélésre van programozva, ezért a regeneráló folyamatok automatikusan elindulnak, de ez időbe telik és legtöbb esetben érdemes türelemmel várni a teljes gyógyulásra.
Egy 2017-es kutatás szerint, a gerincsérv spontán gyógyulásának esélye elérheti a 66%-ot.
Az általános elvek szerint minél nagyobb egy sérülés, annál hosszabb időre van szükség a gyógyuláshoz. A gerincsérv esetében ez a szabály azonban nem érvényes.
Több különböző vizsgálat is kimutatta, hogy minél előrehaladottabb a sérvesedés (pl. kiszakadt gerincsérv), annál nagyobb a spontán gyógyulás valószínűsége.
Mi is valójában a porckorong sérv?
A porckorongok, melyek a csigolyák között helyezkednek el, fontos szerepet játszanak a mozgásban és a gerinc teherviselésében. A porckorongok két rétegből állnak, egy külső rostos kéregből (anulus) és egy belső kocsonyás anyagból (nucleus). Ha a külső rostos kéreg megsérül és a belső kocsonyás anyag kitüremkedik, akkor beszélünk gerincsérvről.
A kifakadt gerincsérv tünetei a derékfájás és lábzsibbadás.
Nagyobb sérv, gyorsabb gyógyulás
A kutatások alátámasztják, hogy a gerincsérv regressziója valószínűsége 77% a kiszakadt sérv esetében, míg az enyhébb protuzió esetén ez csak 33%.
A gerincsérv teljes visszahúzódásának aránya is alátámasztja ezt a tendenciát. Kiszakadt eseteknél 43%, míg protuzió esetén csak 15%. [2]
Ebből következik, hogy a kiszakadt gerincsérv esetén nagyobb az esélye a teljes visszahúzódásnak, mint a kismértékű kitüremkedésnél. Mindezek ellenére, sok esetben a kiszakadt gerincsérv idő előtt szike áldozata lesz.
Hogyan magyarázható?
A gerincsérv visszahúzódására három elmélet létezik:
- Visszahúzódás elmélete:
Ezt veszi alapul a McKenzie torna is, melynek alapelve, hogy a gerincsérv visszahúzódhat a saját helyére, biomechanikai jellemzők miatt, amit in vitro kutatások is alátámasztanak. - Dehidrációs elmélet:
A sérv eltűnik a folyamatos kiszáradás és zsugorodás miatt. Erre a mechanizmusra MRI vizsgálatokból következtettek. - Gyulladásos reakció és neovaszkularizáció elmélet:
Az egyik legelterjedtebb elmélet szerint, amikor a sérv a gerincvelő körüli térbe kerül, a szervezet „idegen testként” kezeli, és elindít egy gyulladásos folyamatot. Ennek a folyamatnak köszönhetően új erek képződnek a porcszövetben és gyulladásos sejtek (makrofágok, limfociták) jelennek meg, amelyek elkezdik a helyreállítást. Az elméletet számos kutatás támasztja alá.
Így gyógyítja szervezetünk a gerincsérvet.
Minél rosszabb a helyzet, annál nagyobb mértékű a gyulladásos folyamat, annál több kis ér alakul ki. Ez magyarázza, hogy miért nagyobb a spontán gyógyulás esélye az előrehaladott gerincsérvnél és hogyan képes teljesen eltűnni.
A helyreállítás időtartama néhány héttől hónapokig is eltarthat.
A gerincsérv felszívódásának mértéke nehéz pontosan meghatározni, mivel számos tényező befolyásolja. Az egyes felmérések szerint a gerincsérv egyharmada eltűnik az első hat hétben, míg a többi kétharmad hat hónap alatt szívódik fel. [3]
Akikkel megtörtént
A képen egy 29 éves nő gerinc MR felvételét láthatjuk. Az „A” képen látható egy gerincsérv, amely ideg kompressziót okoz (ilyen méretű sérveket általában műteni kell), de 5 hónap elteltével teljesen eltűnt (lásd „B-kép”). A különbség még laikus szemmel is jelentős.[4]
Egy másik esettanulmány:
Egy 34 éves nőnél MR vizsgálat során gerincsérvet állapítottak meg. A nő lábba sugárzó tüneteket és izomerő csökkenést tapasztalt, ami műtéti indikáció. A nő, aki saját maga is orvosi végzettséggel rendelkezett, nem vállalta a sebészeti kezelést, hanem a konzervatív terápiát választotta. Egy évvel később végzett MR felvételen a sérv teljes regressziót mutatott, azonban még mindig voltak tünetei. Két év alatt megszűntek a panaszai és teljesen tünetmentes lett.
Fontos megfigyelés:
- Másfél év elteltével a gerincsérv teljesen visszahúzódott, de a tünetek nem szűntek meg azonnal, vagyis a tüneteket már nem a sérv okozta.
- Két évig tartott a teljes gyógyulás. A szervezetnek időt és ezzel esélyt kell adni, hogy meggyógyítsa magát.
Ha az idő meggyógyítja, akkor semmi teendőnk?
A gyógyulási idő jelentősen rövidíthető olyan konzervatív terápiával (gyógytorna, manuálterápia, jóga, masszázs, séták stb.), amelynek hatására a tünetek enyhülnek. Ezzel jelzi a szervezet, hogy sikerült elősegíteni a regenerációt.
Azonban, ha bármilyen fizikai tevékenység fokozza a tüneteinkben, akkor a gyógyulási idő hosszabbodhat.
Adjunk időt magunknak és kedvező mozgással támogassuk a gyógyulást!
“Az idő (majdnem) mindent meggyógyít.”